انجمن سبز اندیشان بخش خنجین

انجمن سبز اندیشان بخش خنجین

شمه ای از زندگی نامه دکتر علی اکبر ریاحین از نخبگان خنجین

بر حسب وظیفه قصد داریم جوانان و نخبگان منطقه خنجین و فراهان را به عنوان الگوبرای  نسل جوان معرفی کنیم در این راستا    شمه ای از زندگی نامه دکتر علی اکبر ریاحین از فرزندان موفق خنجین را مرور می کنیم. 

 دکتر علی اکبر ریاحین: ......


 

 دکتر علی اکبر ریاحین   در اواخر دهه 40 در خنجین که از بخش های مهم فراهان که ( زادگاه بزرگانی چون  امیر کبیر و قائم مقام فراهانی می باشد )  در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد.کودکی وی درهمان جا سپری شد اما به دلیل نبود مدرسه متوسطه درزادگاهش  با تشویق و حمایت برادر بزرگش زنده یاد(  موسی) به ادامه تحصیل در شهر مقدس قم پرداخت

.دوران تحصیل او با موفقیت و درجات ممتاز همراه بود تا اینکه در سال 1366مستقیما به دانشگاه راه یافت و در رشته طب مشغول تحصیل شد.این دوره نیزبا درجه بسیار خوب به پایان رسید و ایشان با انتخاب خود دو سال به خدمت در مناطق دور افتاده لرستان پرداخت. این دوره با سختی های زیادی برای وی و خانواده اش همراه بود لکن با پذیرفته شدن وی  در رشته تخصصی عفونی خاتمه پیدا کرد.

 دوره بعدی زندگی وی یعنی دستیاری تخصصی چهار سال طول کشید و باکسب بورد کشوری و دانشنامه عالی بهداشت خاتمه یافت. دکتر ریاحین باید بین نقاط مختلف کشور مکانی را برای خدمت برمی گزید و لذا تصمیم گرفت در شهر مقدس قم و در کنار تربت پاک حضرت معصومه(س) سکنی گزیند چاکه وی می توانست هم به مردم محروم و  این شهر و هم به  تعداد کثیری از هم وطنان خود  ازمنطقه فراهان و وفس و بالاخص خنجین که در این شهر ساکن هستند خدمت کند ،ضمن آنکه همواره ایشان در سالهای اخیر پذیرای عده زیادی از اهالی شریف ساکن در مناطق مذکور بوده  واکنون نیز  با افتخار و روی باز به استقبال آنها می رود. از سوی دیگر، با توجه به شم معلمی که از کودکی و جوانی در ایشان وجود داشت از همان بدو ورود به عنوان استاد دانشگاه مشغول تدریس و بلافاصله به عنوان عضو هیئت علمی جذب دانشگاه شد.اکنون از منظری دیگر خلاصه ای از فعالیت های ایشان به استحضار می رسد. فعالیت های  دکتر ریاحین را میتوان به بخش های مختلف فرهنگی ،اجتماعی ، علمی ، تحقیقاتی ، حرفه ای و اجرائی تقسیم کرد.

 کار فرهنگی اصلی وی از دید خود ایشان گردآوری فرهنگ عامه مردم منطقه وفس و بویژه خنجین است که از دهه 60 شروع شد و منجر به همکاری نزدیک ایشان با برنامه پر سابقه فرهنگ مردم انجامید. وی در مدت یک دهه بخش های مهمی از فلکلور منطقه را گردآوری کرد و بارها به عنوان همکار ممتاز رادیو انتخاب شد لکن بعدا به دلیل مشغله سنگین این همکاری متوقف شد. البته  ایشان از این جهت هیچ گاه از تب و تاب نیفتاده   و همواره در پی از سر گیری این فعالیت می باشد. ضمنا مقالات متعددی از مطالب ایشان در نشریات سازمان صدا و سیما به چاپ رسیده است.

از بعد اجتماعی ، ایشان گرچه عضویت رسمی هیچ کدام از انجمن های مختلف آبادانی خنجین را به دلایل خاص ندارد لکن با وجود مشغله فراوان هرگز از همکاری با آنهاجهت توسه هر چه بیشتر  دریغ ننموده است. حضور فعال ایشان در اجتماع پرشور مردم منطقه در تهران و سپس برگزاری گرد هم آئی بزرگ قم که با حضور مسئولین رده بالای استانی انجام شد و در آن عده ای از خنجینی های فعال مقیم قم مشارکت داشتند قطعا در تحولات بعدی منطقه که به ارتقای خنجین منجر شد تاثیربسزائی داشت.

از نظر علمی، ایشان اکنون یک دهه است که استاد دانشگاه و مدرس دانشجویان پزشکی است و به تدریس زبان انگلیسی تخصصی نیز مشغول می باشد. همچنین چند جلد کتاب تالیف و ترجمه نیز از ایشان به چاپ رسیده است.

 بخشی از وقت وی نیز صرف حضور و مشارکت در کنگره ها و همایش های علمی می شود.

از نظر تحقیقاتی ،  تا کنون پژوهش های متعددی را با همکاری صندوق
پژوهشگران ریاست جمهوری و دانشگاه آزاد اسلامی انجام داده و مقالات
مختلفی را در نشریات داخلی و خارجی به چاپ رسانده است. همچنین وی عضو فعال شورای پژوهشی و شورای انتشارات دانشگاه است.

از لحاظ حرفه ای ،  پزشک متخصص عفونی بوده  و در بیمارستان ها و
درمانگاه های شهر مقدس قم و نیز مطب شخصی خود  به درمان بیماران دردمند مشغول است. مراجعه هم شهریان مختلف و بالاخص مردم شریف "خنجین شهر" باعث رضایت قلبی و احساس شور و شعف درایشان می شود.

از نظر اجرائی ، ایشان سابقه معاونت دانشگاه و نیز ریاست دانشکده پزشکی را دارد و در حال حاضر نیز مدیریت گروه داخلی دانشکده پزشکی را عهده دار است.همچنین مسئولیت کمیته کنترل عفونت بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) قم ا بر عهده ایشان است و علاوه بر آن در چند کمیته دیگر نیز حضور مستمر دارند.

در نهایت باید متذکر شد که دکترریاحین یکی از ده ها چهره شاخص وارزشمند خنجین میباشد و  آرزوی قلبی و همیشگی ایشان  نیز سربلندی ، آبادانی و افتخار فراهان و بالاخص"شهر خنجینر"بوده وهست  است و همواره در این جهت  ازهیچ تلاشی  فروگذاری نکرده وبه لطف خدا در این راه ثابت قدم خواهد بود .

جهت اطلاع همشهریان ادرس مطب دکتر ریاحین

شهر مقدس قم میدان الهادی ساختمان پزشکان الهادی

موفقیت تمامی جوانان افتخار افرین این خطه ارزوی قلبی ماست.

منبع : خنجین خبر

نویسنده : مدیر : ٤:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٤
Comments نظرات () لینک دائم