آشنایی با دکتر سیدمحمد حسینی از چهره های ماندگار شهر خنجین

 دکتر سیدمحمد حسینی در سال 1315 در شهر خنجین از توابع شهرستان فراهان دیده به جهان گشود. تحصیلات دورۀ ابتدایی و متوسطه را در اراک و تهران به پایان برد. دوره های لیسانس، فوق لیسانس و دکتری را در رشتۀ زبان و ادبیات عربی در دانشکده الهیات دانشگاه تهران گذراند و در سال 1351 از رسالۀ دکتری خود دفاع کرد.

وی در سال 1339 به خدمت آموزش و پرورش تهران درآمد و از سال 1350 به تدریس در دانشگاه پرداخت. در سال 1355 به وزارت فرهنگ و آموزش عالی منتقل شد و در حال حاضر در دانشگاه علامه طباطبایی به تدریس اشتغال دارد.
از آقای دکتر حسینی مقاله هایی به مناسبت کنگره های بزرگداشت خواجوی کرمانی، شهریار، حزین لاهیجی و سایر مشاهیر علم و ادب منتشر شده است.
کتابهای زیر نیز از آثار ایشان است:
1. تصحیح و تحقیق جلدهای 2 و 3 تفسیر «جوامع الجامع» فضل بن حسن طبرسی با عنوان همکاری با استاد دکتر ابولقاسم گرجی
2. قواعد زبان عربی 1 و 2، دانشگاه پیام نور
3. قرائت زبان عربی 1 و 2 و 3، دانشگاه پیام نور

در ادامه قصد داریم شما را با یکی از کتابهای ایشان به نام «نامه ها و پیمانهای سیاسی حضرت محمد (ص)» آشنا نمائیم.

نامه ها و پیمانهای سیاسی حضرت محمد (ص) و اسناد صدراسلام/ تحقیق و گردآوری دکتر محمد حمیدالله، ترجمۀ دکتر سیدمحمد حسینی- تهران: انتشارات سروش، 1374.

کتاب حاضر مجموعه ای غنی از نامه ها و پیمانهای حضرت پیامبر(ص) و اسناد صدر اسلام است که آن را می توان منبع معتبری برای درک حقایق تاریخ، سیاسی، دینی، اقتصادی دوران پیامبر(ص) و خلفای راشدین محسوب کرد.
در ابتدای کتاب مقدمه ای جامع و ارزشمند از مترجم گنجانده شده که به بررسی سبک و سیاق نوشته های پیامبر می پردازد. مواد و مطالب کتاب مستند به منابع معتبر تاریخ است که فراوانی و تنوع آنها از امتیازات خاص اثر است. کتاب متشکل از 4 بخش است که در پایان، بخشی به منابع و مآخذ محقق و مترجم، واژه نامه و فهرست راهنما اختصاص یافته است.

منبع :سایت کتاب سال

/ 0 نظر / 35 بازدید