شمه ای از زندگی نامه دکتر علی اکبر ریاحین از نخبگان خنجین

 

 دکتر علی اکبر ریاحین   در اواخردهه 40 در خنجین که از بخش های مهم فراهان که (زادگاه بزرگانی چون  امیر کبیر و قائم مقام فراهانی می باشد )  درخانواده ای مذهبی به دنیا آمد.کودکی وی درهمان جا سپری شد اما به دلیل نبودمدرسه متوسطه درزادگاهش  با تشویق و حمایتبرادر بزرگش زنده یاد( موسی) به ادامهتحصیل در شهر مقدس قم پرداخت

.دورانتحصیل او با موفقیت و درجات ممتاز همراه بودتا اینکه در سال 1366مستقیما به دانشگاه راه یافت و در رشته طب مشغول تحصیلشد.این دوره نیزبا درجه بسیار خوب به پایان رسید و ایشان با انتخاب خود دو سال به خدمت در مناطق دور افتاده لرستان پرداخت. این دوره با سختی های زیادی برایوی و خانواده اش همراه بود لکن با پذیرفته شدن وی  در رشته تخصصی عفونیخاتمهپیدا کرد.

 دوره بعدی زندگی وی یعنی دستیاری تخصصی چهار سال طول کشید وباکسب بورد کشوری و دانشنامه عالی بهداشت خاتمه یافت. دکتر ریاحین باید بیننقاط مختلف کشور مکانی را برای خدمت برمی گزید و لذا تصمیم گرفت در شهر مقدس قمو در کنار تربت پاک حضرت معصومه(س) سکنی گزیند چاکه وی می توانست هم به مردممحروم و  این شهر و هم به  تعداد کثیری از هم وطنان خود  ازمنطقه فراهان و وفس وبالاخص خنجین که در این شهر ساکن هستند خدمت کند ،ضمن آنکه همواره ایشان در سالهای اخیر پذیرایعده زیادی از اهالی شریف ساکن در مناطقمذکور بوده  واکنون نیز  با افتخار و روی باز بهاستقبال آنها می رود. از سویدیگر، با توجه به شم معلمی که از کودکی و جوانی درایشان وجود داشت ازهمان بدو ورود به عنوان استاد دانشگاه مشغول تدریس وبلافاصله به عنوانعضو هیئت علمی جذب دانشگاه شد.اکنون از منظری دیگر خلاصهای از فعالیت های ایشان به استحضار می رسد. فعالیت های  دکتر ریاحین رامیتوان به بخش های مختلف فرهنگی ،اجتماعی ، علمی ، تحقیقاتی ، حرفه ای و اجرائیتقسیم کرد.

 کار فرهنگیاصلی وی از دید خود ایشان گردآوری فرهنگ عامه مردم منطقهوفس و بویژهخنجین است که از دهه 60 شروع شد و منجر به همکاری نزدیک ایشان بابرنامه پر سابقه فرهنگ مردم انجامید. وی در مدت یک دهه بخش های مهمی ازفلکلور منطقه را گردآوری کرد و بارها به عنوان همکار ممتاز رادیو انتخاب شدلکن بعدا به دلیل مشغله سنگین این همکاری متوقف شد. البته  ایشان از اینجهت هیچ گاه از تب و تاب نیفتاده   و همواره در پی از سر گیری این فعالیتمی باشد. ضمنا مقالات متعددی از مطالب ایشان در نشریات سازمان صدا و سیمابه چاپ رسیده است.

از بعد اجتماعی ، ایشان گرچه عضویت رسمی هیچ کدام از انجمنهای مختلف آبادانی خنجین را به دلایل خاص ندارد لکن با وجود مشغله فراوان هرگزاز همکاری با آنهاجهت توسه هر چه بیشتر  دریغ ننموده است. حضور فعال ایشان در اجتماع پرشورمردممنطقه در تهران و سپس برگزاری گرد هم آئی بزرگ قم که با حضور مسئولینرده بالای استانی انجام شد و در آن عده ای از خنجینی های فعال مقیم قممشارکتداشتند قطعا در تحولات بعدی منطقه که به ارتقای خنجین منجر شدتاثیربسزائی داشت.

از نظر علمی، ایشان اکنون یک دهه است که استاد دانشگاه ومدرس دانشجویان پزشکی است و به تدریس زبان انگلیسی تخصصی نیز مشغول می باشد. همچنین چندجلد کتاب تالیف و ترجمه نیز از ایشان به چاپ رسیده است.

 بخشی ازوقتوی نیز صرف حضور و مشارکت در کنگره ها و همایش های علمی می شود.

ازنظر تحقیقاتی ،  تا کنون پژوهش های متعددی را با همکاری صندوق
پژوهشگرانریاست جمهوری و دانشگاه آزاد اسلامی انجام داده و مقالات
مختلفی را در نشریاتداخلی و خارجی به چاپ رسانده است. همچنین وی عضو فعال شورای پژوهشی و شورایانتشارات دانشگاه است.

از لحاظ حرفه ای ،  پزشک متخصص عفونی بوده  و دربیمارستان ها و
درمانگاه های شهر مقدس قم و نیز مطب شخصی خود  به درمان بیماراندردمند مشغول است. مراجعه هم شهریان مختلف و بالاخص مردم شریف "خنجین شهر" باعث رضایت قلبی و احساس شور و شعف درایشان می شود.

از نظر اجرائی ، ایشانسابقه معاونت دانشگاه و نیز ریاست دانشکده پزشکی را دارد و در حال حاضر نیزمدیریت گروه داخلی دانشکده پزشکی را عهده دار است.همچنین مسئولیت کمیته کنترلعفونت بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) قم ا بر عهدهایشان است و علاوه بر آن در چند کمیتهدیگر نیز حضور مستمر دارند.

/ 3 نظر / 94 بازدید
مرتضی محمدی

با سلام بخش معرفی نخبگان بخش جالبی است که باعث غرور هرکسی که به نوعی اصالت خنجینی دارد می شود .در صورت امکان از مخاطبان بخواهید کسانی را که در زمینه علمی /فرهنگی و هنری به موفقیت هایی نائل شده اند را معرفی نمایند تا نسل جدید با امید و اعتماد به نفس بیشتری رو به آینده گام بردارند. یکی افراد موفق که دورا دور می شناسم آقای نوید مرادی است . طبق آنچه که من می دانم در شهرری متولد وتا پایان دوره راهنمایی در خنجین تحصیل کرده و ...او در رشته کارگردانی سینما تحصیل نموده و اکنون نیز یکی بیشتر درزمینه مستند سازی فعالیت می نماید.متاسفانه اطلاعات بیشتری از ایشان در دست ندارم اما می دانم که نسبت دوری با آقای دکتر ریاحی دارند در صورت تمایل می توانید از ایشان اطلاعات کامل تری بگیرید . در هر صورت معرفی این قبیل افراد بسیار کار پسندیده و جالبی است . موفق باشید

مرتضی محمدی

با سلام : افرادی همچون دکتر ریاحین مایه افتخار ما خنجینی هاس چه کسانی که در خنجین زندگی می کنند چه در اقسا نقاط کشور. لطفا هرچه بیشتر به نخبگان و فرهیختگان خنجینی بپردازید .من به فرهنگ و هنر بسیار علاقه مند هستم درصورت امکان از هنرمندان خنجینی هم که توانسته اند موفقیت هایی کسب کنند معرفی نمایید . شخصی مانند نوید مرادی که اکنون یک کارگردان هست و در خنجین بزرگ شده هم بنویسید من تنها نام او را از برخی اقوام شنیده ام و می خواهم با او و اینکه چگونه به سینما و تلوزیون راه پیدا کرده بیشتر آشنا شوم .من خیلی به سینما علاقمندم اگر کسی از ایشان آدرس یا شماره تلفنی دارد در اختیار من بگذارد تا شاید او بتواند به من و دیگر همشهریانی که استعدادی در بازیگری و ..دارند کمک و راهنمایی نماید.

رضا

اميدوارم اين نخبگان كه همه چيز خود رامديون خنجين و مردم شريف خنجين هستند هويت و گذشته خود را فراموش نكنند . شنيده ام آقاي رياحين در جمعي كه از ايشان دعوت شده بود بعنوان يكي از افتخارات خنجين سخنراني كنند ايشان فرمودند من خنجيني نيستم در صورتي كه ايشان فراموش كرده اند مادرشان خنجيني اصيل هستند . شايد ايشان مادر جزء..................