مبارزه با اعتیاد

نجات معتاد ، نجات يك فرد نيست نجات يك جامعه است . امام خميني (ره)

پديده مواد مخدرو مصرف آن و ديگر مواد روانگردان از مهمترين و دردناك ترين معضلات جامعه بشري محسوب مي شود .پديده خانمان سوزي كه علاوه بر پيامد هاي اقتصادي و اجتماعي سنگين آن سلامت رواني و بهداشتي جامعه و افراد را با خطرات جدي روبرو ساخته است. در حال حاضر با توجه به وجود ميليونها معتاد در سطح جهان ، قاچاق مواد مخدر به يك صنعتو فرهنگ زير زميني و نا مرئي تبديل شده و در كنار بحرانهايي چون تخريب محيط زيست ، رشد بي رويه جمعيت ،فروش انسان و مشروبات الكلي ، چهارمينبحران ، مواد مخدر و ايدز است براي پيشگيري از اين بلاي خانمانسوزو ويرانگر بايد همه با هم در جهت بالا بردن آگاهي اقشار مختلف بخصوص جوانان و نوجوانان تلاش نموده و بكوشيم سلامتي را براي همگان به ارمغان آوريم .

 اعتياد : دامي است كه بر سر راه نوجوانان و جوانان ما گسترده شده تا آنان را گرفتار و اين نسل آينده ساز را پژمرده نموده و از شكوفايي و پيشرفت باز دارد . از علل عمده ابتلا به اعتياد عدم كنترل والدين بر فرزندان ، سوء تربيت و از هم پاشيدگي ساختار خانواده است .

                  آيا مي دانيد منشاء بسياري از جرايم و بزه كاي ها مانند : قتل ، تجاوز ، سرقت ، خود فروشي و ... ناشي از مواد مخدر و اعتياد است ؟

                  آيا مي دانيد اعتياد باعث كاهش فشار خون ، ايجاد سر گيجه ، افزايش تعداد ضربان قلب و احتمال سكته و كاهش مقاومت بدن در برابر امراض عفوني مانند ذات الريه و سل مي شود ؟

                  آيا مي دانيد نابساماني بسياري از خانواده ها و افزايش آمار طلاق در سطح جامعه نتيجة اعتياد به مواد مخدر است ؟

                  آيا مي دانيد عامل شيوع بسياري از بيماري هاي لا علاج مانند ايدز و هپاتيت ، معتادين هستند ؟

                  آيا مي دانيد معتاد نزد ايرانيان به عنوان فردي بي شخصيت و غير قابل اعتماد است ؟

                 

14

آيا مي دانيد معتاد در زمان نياز به مواد مخدر به عزيز ترين و ارزشمند ترين چيزها پشت پا مي زند ؟

                  آيا مي دانيد عدم اعتماد به نفس ، كاهش روابط عاطفي و خانوادگي ، از دست دادن دوستان و نزديكان و كاهش سلامتي و پيري زود رس از عوارض روحي و جسمي آلودگي به مواد اعتياد آور است ؟

                  آيا مي دانيد اعتياد پديدۀ شوم و خطرناكي است كه شيره جان را مي مكد و انسان را به ورطة نابودي مي كشاند ؟

                  آيا مي دانيد معتادان هشت برابر بيشتر از افراد عادي به سرطان مثانه و ريه مبتلا مي شوند ؟

/ 0 نظر / 21 بازدید